Wśród osób po 45 r.ż., aż 72% cierpi na nadwagę lub otyłość.
Co możemy zmienić w diecie, aby mieć wpływ na kilogramy, które nam z roku na rok przybywają?
- Przyjrzyj się swojej diecie, najlepiej zapisz wszystko to co zjadłaś/eś w ciągu ostatniego tygodnia. Chodzi nie tylko o dania główne, a w szczególności przekąski, bo często to one są źródłem problemu. Jest to najlepsza forma samokontroli. Często nie jesteśmy świadomi, jak często zdarza nam się podjadać!
- Zastanów się, jak mogę uregulować tryb dnia, tak aby nie zabrakło w nim podstawowych posiłków. Brak regularnych posiłków sprawia, że ciągle czujemy się głodni i często rozdrażnieni.
- Wyeliminuj z diety słodkości, które dają nam chwilową sytość i zbędne kalorie, spowalniają nasz metabolizm i nakręcają do większej ilości jedzenia. Zacznij zastępować słodycze zdrowymi słodkościami, które możesz sam przygotować na bazie daktyli, migdałów, masła orzechowego czy płatków owsianych.
- Wprowadź do diety wartościowe produkty, (takie jak np. jarmuż, cukinia, komosa ryżowa, soczewica, brokuły), które dodadzą nam energii, sprawią uczucie sytości i są bogate w witaminy i składniki mineralne.
- Wprowadź odpowiednią ilość płynów w ciągu dnia, która jest niezbędna do prawidłowego procesu trawienia, poprawia metabolizm, oraz pomaga usuwać z organizmu toksyny. Organizm dobrze nawodniony pracuje na zwiększonych obrotach, a przecież na tym nam właśnie zależy!
- Zadbaj o wystarczającą ilość snu. Często, zmniejszoną ilość snu zastępujemy dodatkowymi kaloriami (nadprodukcja greliny- czujemy się głodni, oraz niedobór leptyny -nie czujemy sytości). Badania pokazują, że osoby, które śpią mniej niż 7 godzin są bardziej otyłe. Konsekwencją niedosypiania jest zespół metaboliczny, cukrzyca typu2, insulinooporność.
Zadbaj o siebie poprzez codzienny ruch np. spacery, kontakt z przyrodą), równowagę pomiędzy pracą a odpoczynkiem, kontakty międzyludzkie( pomimo, że jest to teraz utrudnione) o pozytywne myśli i uczucia