29 stycznia 2021

Co pozytywnie wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu ?

 

Prawidłowa dieta jest niezbędna w przypadku podwyższonego stężenia cholesterolu całkowitego i frakcji LDL.

 

Dieta ta właściwie jest zbliżona do zasad żywienia dla wszystkich osób zdrowych, ograniczeniu podlega głównie ilość i jakość tłuszczów.

 

Co powinno znaleźć się w diecie?

 

•             Warzywa i owoce, jeśli chodzi o warzywa co najmniej 400g najlepiej w 3-4 porcjach. Pomagają łagodzić stany zapalne oraz zapobiegają utlenianiu cholesterolu LDL. Źródło-antyoksydantów, betakarotenu, flawonoidów, składników mineralnych i błonnika pokarmowego. Z owoców najlepiej korzystać jagodowych.

 

•             Fitosterole i fitostanole- są to związki roślinne, które obniżają wchłanianie cholesterolu w jelitach. Naturalnym źródłem są nasiona orzechy, olej rzepakowy, mało przetworzone produkty zbożowe, rośliny strączkowe. Można jest także znaleźć w produktach wzbogaconych w te związki m.in w tłuszczach do smarowania, jogurtach, oraz w postaci suplementów diety.

 

•             Błonnik pokarmowy szczególnie frakcja rozpuszczalna (warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych i produkty pełnoziarniste. Obniża on absorpcję cholesterolu i kwasów tłuszczowych.

 

•             Nasiona strączkowe jako źródło białka, potasu, magnezu, błonnika pokarmowego i witamin z grupy B (soja, groch soczewica, ciecierzyca) np. zamiast mięsa.

 

•             Dobrej jakości tłuszcze -tran, olej lniany, olej z wiesiołka, olej z ogórecznika, olej z czarnuszki, z rokitnika.

 

•             Redukcja masy ciała ma wpływ na spadek triglicerydów, cholesterolu LDL oraz wpływa na wzrost cholesterolu HDL.

 

Ponadto warto włączyć do diety takie produkty jak np.

siemię lniane czy spirulinę- obniżają one cholesterol frakcje LDL.

 

Z czego na pewno zrezygnować lub ograniczyć?

 

-z nasyconych kwasów tłuszczowych zawartych m.in w słodyczach, fast-foodach, słonych przekąskach, wyrobach cukierniczych, zupach w proszku, twardych margarynach, smażonych potrawach.